9 интересни фактa за бирата

03.04.2025
https://rhombusbrewery.com/wp-content/uploads/2025/04/9-факта-за-бирата1-1280x720.jpg

От древните пивоварски традиции до съвременната занаятчийска революция, бирата е повече от обикновена напитка – това е история, разказвана от векове. Представяме ти  девет любопитни факта за бирата, които ще те накарат да видиш следващата си чаша в съвсем нова светлина.

Най-старата пивоварна

През 2018 изследователи обявиха, че са открили най-стара пивоварна в света, която датира от 13 000 години. Докато арехолозите изучавали гробници край Хайфа в Израел, случайно открили праисторическата пивоварна. Те се натъкнали на следи от алкохол, извлечен от пшеница и ечемик в каменни съдове, вкопани в земата.

Най-старата рецепта в света е за бира

Най-старата рецепта за бира е химн, посветен на шумерската богиня Нинкаси –  покровителка на бирата и пивоварството.  Това доказват глинени плочи от 1800г. пр. Хр. Самият химн е описание на процеса на производство на свещената напитка. Под формата на молитва, рецептата се е запазила и се предавала от уста на уста през поколенията.

https://rhombusbrewery.com/wp-content/uploads/2025/04/9-факта-за-бирата3.jpg

Бирата като валута

Забрави за парите – бирата е била разменна монета в много култури. Във Вавилон златната напитка била възнаграждението на хората за положения труд. Дажбата се разпределяла не само спрямо извършената работа, но и според социалното положение. Дневната дажба на свещеници и служители на царството била 5 л., а за обикновените работници 2 л.

Стандарт за варене и сервиране на бира

Вавилонският владетел Хамурапи пръв регламентирал производството на пиво и създал Стандарт за варене и сервиране на бира. Нямало милост за пивоваря, който не дръзне да приготви пиво с лоши качества – той бил удавян и то не в бира. Първият закон на Хамурапи гласи, че ханджийките, които мамят клиентите си, като им сервират по-малко бира от обявеното, също се наказват с удавяне. Всички пивници по това време били собственост на жени и това е съвсем логично, тъй като пивоварството се смятало за отговорност на домакните.  И да, тогава почти всеки хан има своя малка пивоварна.

https://rhombusbrewery.com/wp-content/uploads/2025/04/9-факта-за-бирата.jpg

Първите пивовари били жени

В Древността пивото се е приготвяло в домашни условия и е било важно задължение на добрата домакиня. Именно жени са били първите майстори-пивовари и в продължение на векове те са доминирали на сцената на пивоварството.  Тези т.нар „alewives“ били много уважавани и заемали важно място в обществото. През Средновековието те варяли бира и търгували с ценната стока. На пазарите те вардели казаните с пиво с високи островърхи шапки, така че клиентите да ги забелязват отдалече. Котки опазвали зърното от мишките – звучи ви познато? Повече за общото между бирата и вещиците виж тук.

https://rhombusbrewery.com/wp-content/uploads/2025/04/9-факта-за-бирата2.jpg

Най-старата работеща пивоварна в света

Най-старата работеща пивоварна в света е на близо 1000 години. Това е Weihenstephan Abbey в Бавария, Германия, която датира от 1040 г. Тя е била манастрската пивоварна на бенеиктинските монаси. Пивоварната може да проследи своите корени в абатството до 768 г., откогато датира документ за градина с хмел в района.

Къде се пие най-много бира?

Страната, в която пие се най-много бира на глава от населението, е Чехия. Тя оглавява списъка от 1993 и вече  30 години не отстъпва първото си място. Чехите пият над  180 литра бира годишно на човек,  консумирайки почти двойно в сравнение с останалите нации.

Reinheitsgebot

Отсега и за в бъдеще във всички градове, пазари и в цялата страна, за варенето на всяка бира трябва да се използват единствено ечемик, хмел и вода

Вилхелм IV, 1516 г.

Reinheitsgebot е закон, който регламентира производството и търговията с бира в Бавария. Издаден е през 1516 от баварския херцог Вилхелм IV. Законът е отговор на многобройните оплаквания от лошото качествот а бирата.  Според този закон в бирата могат да се влагат само три съставки –вода, ечемик и хмел.  По това време все още не е била открита ролята на дрождите в процеса на ферментацията, затова и те не са споменати.

Да вдигнем чаши за най-старата и най-обичаната напитка в света – бирата! И нека следващия път, когато отпием глътка бира, отделим малко време, за да оценим не само на вкуса, но богатата история и традиция зад него.