„Яж, пий и колана отпусни“
полска поговорка
Този месец, всичко което ни вълнува прилича на малко европейско пътешествие – след страната на „сладкия живот“ и сладкото изкушение на Виена, се отправяме към една не толкова известна у нас кулинарна и културна дестинация. Пренасяме се в страната на хилядите езера, известна с едни от най-забележителните средновековни замъци и една от най-старите солни мини в света -Полша. И да, Полша не е само водка и бигос [1].
Тя е една от най-бързо развиващите се крафт бирени дестинации, въпреки че революцията започва сравнително скоро през 2011г. с пивоварна Pinta. Днес в страната има над 400 крафт пивоварни и всеки месец продължават да се появяват нови, които съчетават модерен дух и традиция.
Един от най-известните полски стилове бира е историческото пиво от XIV в. “Grodziskie”, често описвано като „полското шампанско“. Освен с него поляците се славят и с традиционното „Grzaniec“ или греяно пиво. Поляците обичат бира и не се лишават от нея дори и в мразовитите зимни дни. Когато температурите навън паднат, те често забъркват сгряваща пивка магия, като в нея добавят мед и подправки. Обикновено се сервира в големи керамични халби, които запазват топлината по-дълго време.
В Англия също подобна напитка наречена „mulled ale“ е особено популярна, но тя обикновено се сгъстява с жълтък. В рецепта от XVI век тази вълшебна смес включва не само ейл и захар, но и бренди и шери. По-късно дори използвали специални конични съдове и инструменти за загряването на пивото.
Ние се спираме на по-елегантния полски вариант, в който в пивото не се добавя друг алкохол, а само подправки. И макар у нас греяното вино да е по-популярната празнична напитка, ти предлагаме да експериментираш с един по-различен вкус и да приготвиш “Grzaniec”.
Необходими съставки
- 200 мл. английски портер
- ½ пръчка канела
- 8 зрънца карамфил
- няколко зрънца черен и розов пипер
- 2 с.л. мед
- резен лимон или портокал
- анасон, индийско орехче, кардамон или щипка кайен пипер по желание
Начин на приготвяне
NB Едно от най-важните неща за приготвяне на греяно вино, важи и за бирата. А именно поддържането на правилна температура. Напитката НЕ трябва да завира. Темпeратурата на приготвяне не трябва да надвишава 60оС.
- В малък съд се загряват 3 с.л бира, в които се добавя меда и се бърка докато меда се разтвори добре.
- Към получената смес се добавят подправките.
- Изчаква се докато сместа се сгъсти, след което се добавя останалото количество бира.
- Премахва се от огъня и се оставя да престои поне няколко часа, за да поеме аромата на подправките.
- Прецежда се и се сервира топло в керамична халба с резен лимон.
P.S Ако искаш да се насладиш на този вълшебен коледен вкус в традиционния му вариант, имаме решение. В него събрахме всички тези празнични аромати и ги затворихме в бутилка Christmas Fever Stout.
Na zdrowie!
[1] Бигос – Традициона полска гозба от дивечово месо и зеле, бавно готвена на огън в продължение на няколко дни. Обикновено се сервира с препечени филийки черен хляб, намазан обилно с мас и в компанията на силна бира.