Домашна бира?! Това е лесно!
Корените на нашата пивоварна са заложени в домашното пивоварство. От любов към пивото, ние искаме да срещнем все повече от вас с многообразието от вкусове и аромати, които то предлага. От зората на цивилизацията, то е било свещено и е имало своето специално място във всяка култура. Историята на пивото започва преди повече от 10 000 г., когато се е произвеждала в домашни условия. Щом се е случвало в древността, значи не е толкова трудно. Е, дългоочакваният майсторски клас за домашна бира посвети много ентусиасти в изкуството на пивоварството в домашни условия.
На 13 май в Крафт пивоварна Ромбус се проведе първият майсторски клас за домашна бира, организиран от Асоциация на домашните пивовари в България. В него взеха участие над 60 желаещи и начинаещи домашни пивовари. Любителите на доброто пиво видяха отблизо стъпките за производство на бира в домашни условия.
Необходими суровини и оборудване
Участниците се запознаха със суровините и техните характеристики – малц, хмел, мая и вода. Малцът е основният продукт за производство на пиво – светъл, карамелен, препечен, той е отговорникът за цвета на пивото. Хмелът е естественият консервант, който придава горчивина и аромат. Дрождите са виновникът за ферментацията на бирената мъст и превръщането й в пиво – те разграждат захарите в нея.
За производството на пиво в домашни условия са необходими:
- Съд да загряване на водата и варене
- Съд за прецеждане
- Охлаждаща серпентина
- Съд за ферментация
- Термометър
- Хидрометър
Процес
Процесът започва със смилане на малца. Водата се загрява и се смесва със смления малц. Този процес се нарича озахаряване. По време на озахаряването ензимите, съдържащи се в малца, преобразуват нишестето в захари. Преди края на озахаряването се прави йодна проба, която е показател за липса на неозахарено нишесте. След този процес малцовите трици се прецеждат и промиват за максимално извличане на захарите. Пивната мъст се прехвърля в съда за варене. По време на варенето белтъците се пресичат, което гарантира бистрота и трайност на пивото. По време на този процес се добавя хмелът. Това е моментът, в който могат да се добавят и допълнителни съставки – подправки, плодове и т.н. След края на варенето следва утаяване на всички твърди частици от хмела и пресечните белтъци, останали по време на варката.
Следва охлаждане до необходимата температура и заквасване. Дрождите превръщат захарите в алкохол, въглероден двуокис и различни ароматни и вкусови съединения. Този процес се нарича ферментация и трае 7 дни. Ферментацията може да бъде открита и закрита. След края на този процес пивото трябва да отлежи 15 дни. При някои по-високо екстрактни бири отлежаването може да продължи дори години. Последната стъпка от процеса е бутилирането и накрая, след 21 дни – Voilà!
Демонстрационната варка започна в 10,30 и продължи до 16,00ч., а ентусиастите не се изплашиха от жаркото слънце и със зачервени носове жадно попиваха тайните от кухнята. Демонстрацията беше модерирана от председателя на АДПБ инж. Темелко Пампов и подробно разяснена от Виктор Върбанов – майстор ветеран на домашното пивоварене. Любителите на пивото научиха още интересни подробности от домашни пивовари с дългогодишен опит – Христо Цочев, Стоян Нинов, Влади Тодоров и други.
А ние очакваме бъдещите млади домовари да споделят своето пиво с нас. Най- смелите все още могат да се включат в нашия международен конкурс за домашно пиво Golden Rhombus. Регистрацията е отворена до 30.05.2017г. Повече информация за конкурса на: https://rhombusbrewery.com/konkurs-domashna-bira/
Благодарим на всички, които споделиха емоцията от този ден с нас.
Наздраве!