9 идеи за разходка за около Пазарджик

23.06.2017
https://rhombusbrewery.com/wp-content/uploads/2017/06/цепина.jpg

 

От известно време искаш да опиташ от нашето наливно пиво на място.  Жадно чакаш пенливата течност да изпълни чашата ти, малките мехурчета да се превърнат в гъста кремообразна пяна, която да погали небцето ти. Да отпиеш първата глътка под палещите, жарки лъчи на слънцето и да почувстваш жадуваната прохлада. Но все още нещо те спира. Казваш си „Е, някой друг път! Когато ми е по път, ще се отбия“ и т.н.

Е, ние ти предлагаме да стегнеш раницата, да събереш дружината, да обуеш кецовете и да се отправиш на еднодневна екскурзия до Пазарджик.

Предлагаме ти 9 идеи за разходка около Пазарджик, които ще те накарат да се върнеш отново.

9-idei-za-razhodka-okolo-pazardzhik

Пазарджик  се препича в равното Тракийско поле, на двата бряга на река Марица.  Пазаржишкото поле е заобиколено от Средна гора и Родопите на юг.

1. Църква „Успение Богородично“ 

Ако решите да започнете разходката си от Пазарджик, посетете катедралната църква „Успение Богородично“.  Църквата е сред Стоте национални туристически обекта и е построена в началото на 19 век. Тя е прочута с дървения си иконостас, резбован от дебърските майстори. (който е под закрилата на ЮНЕСКО). Стенописите са изографисани от майстори от Самоковската школа и Станислав Доспевски.

Включете в разходката си и старата поща с часовниковата кула. Построена през 1910 г., днес тя е един от символите на града. Тя се намира на  пл. „Константин Величков“.

2. Парк-остров „Свобода“

Парк-остров „Свобода“ със сигурност няма да остави децата да скучаят. Със своята площ от близо 300 дка, паркът предлага забавления за малките и уединение за по-големите. Намира се в коритото на река Марица. Ето какво да посетите в парка:

  • Детският образователен кът „Приказна разходка“, автори: Марин и Светозара Кузеви
  • Люлките на Ван Гог и Салвадор Дали, автори: Марин и Светозара Кузеви
  • Зоопарк с над 30 вида животни, в който съжителстват тигри, сърни, маймуни и еноти
  • Дино-кът и колата на Фред Флинстоун
  • Да си отвориш една бира и да поседнеш на най- дългата пейка в България, докато гледаш залеза над Марица

3. Селищната могила Юнаците

Само от мисълта да се отдалечите твърде много от пивоварната, ви побиват тръпки. Е, имаме решение –  следващата спирка се намира на 6 км. от града. Селищната могила Юнаците, позната още като Плоската могила е един от най-значимите паметници от древността.  Разкопките показват, че могилата е част от голямо селище възникнало около 4900г. пр. Хр.  Останките от халколитното селище – масивни зидове, жилища и улици – ни пренасят 7 хилядолетия назад. В люлката на цивилизацията такива селища възникват хилядолетие по-късно. Именно тук е открито най-старото злато в света, по-старо от това във варненския некропол. Смята се, че в този район културата и изкуството са процъфтявали.

https://www.youtube.com/watch?v=FD-9dA-t7ZY

4. Крепост Перистера

Ако жаркото тракийско слънце не е по вкуса ви, то е време да се отправим към полите на Западни Родопи. Град Пещера се намира на 20 км от Пазарджик и на надморска височина 450 м.Градчето е своеобразна порта към красотите на Родопите. В началото на града се намира крепостта Перистера, датирана към 4в. сл. Хр.  Трите пояса крепостни стени и шестте отбранителни кули, цитаделата и вътрешния град, са разположени на близо 15 дка и са реставрирани през 2014г. .

5. Пещера Снежанка

Пещера Снежанка е разположена на 5 км. от гр. Пещера. По пътя Пещера- Батак има отбивка с тесен асфалтиран път, който води до паркинг. След него започва екопътека с дължина около 830м. Прехода в едната посока е приблизително половин час. Запасете се с вода (или бира), тъй като по пътеката няма чешма. Пещерата е изключително богата на драперии, сталагмити, сталактони и сталактити. В пещерата са открити много останки от ранножелязната епоха.

Температурата целогодишно е 9 градуса.

Лятно работно време: от 9 до 17:15ч.

6. Батак

В полите на Родопите сме, време е да навлезем още по-дълбоко в планината и да включим в маршрута си Батак.

Историческта църква- костница „Св. Неделя“ е изградена в началото на 19 век, когато Османската империя забранявала изграждането на нови християнски храмове. Въпреки това батачани получили разрешение да вдигнат църквата, но само ако успеят да го построят за 3 месеца. Легендата разказва, че те успели за 75 дни. Църквата е била последната крепост на батачани по време на Априлското въстание.  Днес в храма се пазят дръвникът и костите. Следите от куршумите още личат и напомнят не само за жестокото Баташкото клане, но и за величието на баташките мъченици.

7. Язовир Батак

На 7 км от гр. Батак се намира и едноименният язовир. Със своята площ над 22 000 дка, той е третият най-голям язовир в България. Местността е идеално място за отдих , водни спортове и риболов. Ако желаете да превърнете еднодневната екскурзия в двудневна, тук имате избор. Освен хотели, вили и къщи за гости има и еко къмпинг с невероятна гледка.

8. Плиоценски парк

Искате ли да се отправите на пътешествие 5 млн. години назад във времето? А да се разходите в субтропична гора, под бивните на мастодонт?  Ако отговорът е да, то на 20 км от язовир Батак се намира село Дорково, където можете да разгледате палеонтологичния музей.

Тук са изложени находки, открити в палеонтологичното находище в местността „Елин кладенец“. На площ 15м2 са открити над 600 кости на над 30 вида животни. По време на експедициите са открити  части от скелети на мастодонти,  древни маймуни, съблезъби тигри, лъвове, носорози, гризачи и други бозайници.Това е втората най-значима палеонтологична експозиция в Европа.

9. Крепостта Цепина

На 6 км. от село Дорково се намира крепостта Цепина. Тя се издига на връх Цепина (висок 1136м ) и разкрива спираща дъха гледка.

cepina

Според никейският император Теодор Ласкарис, построената през XII-XIII век непревземаема крепост, била „знаменита и чутовна“.   След освобождението от византийско владичество, Цепина е била владение на династията на Асеневци. Крепостта е една от последните, които падат под османска власт. След 9 месечна обсада, жителите се предали, защото запасите им свършили. Тогава била разрушена от турските войски.

Днес са запазени основите на някои от жилищните сгради, крепостната стена и щерните (басейни за събиране на дъждовна вода).

Е, с това първата част от нашата виртуална разходка около Пазарджик, приключи! Ако тези идеи не са достатъчни, ТУК можете да откриете още 5. Сега е време да създаваме спомени! Ако още не сте включили посещение на крафт пивоварна Ромбус в маршрута, сега е моментът!

Наздраве!?