Дегустирай като професионалист

09.02.2023
https://rhombusbrewery.com/wp-content/uploads/2022/02/tasting-1280x720.jpg

„Хубавата бира може да бъде оценена само с една глътка, но е по-добре да бъдеш напълно сигурен.“

чешка поговорка

Само мисълта за дегустацията на пиво започва леко да гъделичка сетивата. Към това хедонистично преживяване, трябва да се подходи с необходимото внимание. Дегустацията е онова умение, което ти позволява да се довериш напълно на сетивата си и да се отдадеш на всеки деликатен вкус и едва доловимо ухание.Тя е изкуството да поспреш, да се насладиш. Изисква време и засвидетелства уважение към пътя на всяко зрънце, на всяка капка вода и шишарка хмел до чашата.

Дегустацията винаги започва с по-леки, пивки и неутрални стилове бира и градира към по-високо алкохолни, кисели и горчиви.  Различните стилове изискват различна температура на консумация, която позволява на деликатните ароматни и вкусови нюанси (особено плодовите) да изпъкнат. Правилната температура разгръща цялостния потенциал на пивото или разкрива неговите дефекти. Неподходящите условия на съхранение на бутилираната бира, често води до някои нежелани вкусове и аромати. Преди да дегустираш се увери, че избраното пиво е съхранявано на тъмно и хладно място. Различните стилове имат многообразни органолептични характеристики, които се открояват още по-ясно в съответната за стила чаша. Tя може да засили аромата на пивото, както и да подчертае вкуса му. Или иначе казано всяка жаба да си знае гьола или по-точно всяка бира да си знае чашата.

дегустация на крафт бира

Външен вид

Първото, което прави впечатление е цветът, пяната – нейната плътност и задържане и бистротата. Цветът зависи от степента на изпичане на малца и варира от сламено жълта до непрогледно черна. Цветът се измерва посредством различни скали (SRM, LOVIBOND/ EBC).  Пяната може да варира от чисто бяла до светло кафява. Тя може да бъде изключително фина, но и кремообразна, гъста, плътна и дълготрайна. По-високо алкохолните стилове пиво образуват по-слаба и нетрайна пяна. Обичайно мътността на бирата се дължи на добавена пшеница.

цветът на бирата

Аромат

Различните стилове бира се характеризират със специфични аромати, които са най- интензивни веднага след наливане на пивото в чаша. Ароматните съединения са летливи и се усещат при наливане, ако отпиеш директно от бутилката, много от ароматите и техните нюанси няма да бъдат усетени.  В зависимост от стила,  в аромата може да се усети богата палитра от аромати – сушени плодове, шоколад, кафе, бисквити, хляб,карамел, борови нюанси, горски плодове, прясно окосена трева, билки,  банани, карамфил, тропически и цитрусови плодове и др.

Вкус

Професионалните дегустатори отпиват малка глътка от пивото, но тя обхожда цялата уста, така могат да се доловят дори най- фините вкусови нюанси.

Ароматите са прелюдия към същинското приключение – вкуса.  Обикновено доловени веднъж в аромата, тези нюанси се усещат и във вкуса. Те са обогатени и от малцова сладост и горчивината на хмела.

  • Малцовите бири са богати на плодови вкусови и аромати, карамелени нотки и малцова сладост.
  • Силно охмелените и горчиви бири са лесно разпознаваеми със своите тропически, цитрусови, пикантни и смолисти вкусове и аромати. В зависимост от стила се балансира с малцова сладост и карамелени нотки.
  • Земни и тръпчиви нотки, аромати на сушени плодове и фурми са характерни за киселите бири.
  • Шоколадовите и кафени нотки, които преобладават в тъмните бири (стаут, портер, шварц) се дължат на препечения малц. Той допринася и за богати нюанси за какао, ванилия, сушени плодове.
  • Пушените бири стоплят сетивата дори в най-студения зимен ден, благодарение на вкуса и аромата на опушено дърво, шоколад, печени сливи и смокини.

Тялото на пивото може да бъде сухо, леко и свежо или плътно и меко. Някои бири са много гъделичкащи и ефервесцентни, други са с много ниска карбонизация.

Лекото затопляне на гърлото е индикатор за по-високо алкохолни бири. При тях често се усеща и повече сладост.

Всички тези характеристики влияят върху цялостното впечатление. То е субективно и зависи от личните възприятия и търсения. Независимо дали предпочиташ леката кисела тръпчивост на ламбика или шоколадовите нюанси на имперския портер, най-важното е пивото да носи удоволствие.

Ако вече преглъщаш жадно, жадно – не се колебай и дегустирай като професионалист. Вече знаеш как!

Наздраве!

Разбери как да комбинираш любимия си стил пиво с храна тук – https://rhombusbrewery.com/blog/bira-i-hrana/